fbpx

Układ limfatyczny – funkcja i znaczenie dla urody

W tym wpisie przedstawię w dużym skrócie informacje na temat układu limfatycznego, jego roli i funkcji w organizmie. Na tej podstawie sama wywnioskujesz, jaki to ma związek z urodą.

Jak działa układ limfatyczny?

Układ limfatyczny jest ściśle powiązany z układem krwionośnym. Każdy dorosły człowiek posiada około 5 litrów krwi i około 15 litrów płynu śródkomórkowego, czyli chłonki, która przemieszcza się w układzie limfatycznym. W ciągu doby w organizmie człowieka przemieszcza się od 2 do 3 litrów limfy. Jest to maziowaty, gęsty płyn, który przesuwany jest za pomocą naczyń włosowatych od dołu ku górze.
Po drodze napotyka węzły chłonne, które są bardzo gęsto rozsiane i mają za zadanie oczyszczać limfę. Główne węzły chłonne znajdują się w pachwinach, w okolicach stawów kolanowych, w zgięciach pachowych, okolice obojczyka.
Układ limfatyczny głównie odprowadza nadmiar wody z tkanek i usuwa patogeny z powstałej cieczy, zwanej limfą. Układ limfatyczny pomaga również chronić organizm przed zakażeniem poprzez produkcję białych krwinek zwanych limfocytami, które umożliwiają pozbycie się mikroorganizmów chorobotwórczych z organizmu. Układ limfatyczny jest odpowiedzialny również za nasz system immunologiczny.

Jeśli funkcjonowanie układu limfatycznego jest zaburzone, zauważamy stany opuchnięcia nóg, ciała, twarzy, okolic powiek górnych lub dolnych. Również stany zapalne w organizmie wskazują na zakłócony proces pracy limfy. Ostatecznym i ewidentnym efektem zaburzenia krążenia limfy jest skóra pozbawiona blasku lub z dysfunkcja dermatologiczna i oczywiście tzw. Cellulit.

Co zrobić, by ruszyć limfę?

Podstawową rzeczą jest drenaż limfatyczny, który powinno się wykonywać bardzo regularnie. Kolejną jest picie ciepłej wody w ilościach minium 2 litrów dziennie. Woda będzie w delikatny sposób wspomagała proces ,,rozrzedzenia” limfy, przez co jej ruch może ulec zwiększeniu. Odpowiednia lekka dieta, bogata w surowe owoce i warzywa jest bardzo pożądana.

Jak zrobić drenaż limfatyczny?

Zrób sobie drenaż limfatyczny w domu. Aby pobudzić limfę, należy codziennie rano wprawić ciało w wibracje. Jeśli jesteś posiadaczem trampoliny, platformy wibracyjnej lub nawet skakanki – nie wahaj się użyć tych sprzętów przez 2-3 minuty dziennie. Jeśli natomiast nie posiadasz takich sprzętów – po prostu poskacz sobie przez 2 minuty wprawiając całe ciało w stan wibracji.
Jeśli obawiasz się, że po wysiłku fizycznym twój organizm będzie wytwarzał tzw. ,,zakwasy’’ i będziesz odczuwać dyskomfort następnego dnia – wprowadź swoje ciało w lekką wibrację, na koniec lekko opukując kończyny od dołu do góry. Tym sposobem pobudzisz limfę do szybszego oczyszczenia ruchu i oczyszczania.

Powodzenia!