fbpx

Powiedz nie dla botoksu!

Ograniczony paraliż twarzy zmienia mapy czuciowe mózgu.

 

Jakie są konsekwencje zastrzyków z botoksu?

Wstrzykiwanie botoksu w celu zmniejszenia zmarszczek mimicznych od dawna uważane jest za zabieg czysto kosmetyczny. Popularność zabiegu głównie w Hollywood znormalizował procedurę, a nawet stworzył wrażenie normalności.
Trwające badania ujawniły jednak niezamierzoną i raczej niepokojącą konsekwencję: zastrzyki z botoksu w czoło i twarz zmieniają mapę czuciową mózgu. Niepokojące jest to, że klienci zwykle wracają na regularne zastrzyki, ponieważ ograniczony paraliż wywołany przez toksynę trwa tylko dwa do trzech miesięcy. Ciągłe pytanie dotyczy tego, czy powtarzane zabiegi przez lata powodują trwałe zmiany w mózgu [1].

 

Co to jest botoks i jak działa?

Botox jest marką toksyny botulinowej – jedną z najbardziej śmiercionośnych znanych trucizn. Neurotoksyna jest wytwarzana przez bakterię Clostridium, zarodnik powszechnie występujący w roślinach, glebie, wodzie i zwierzętach. Kliniczny zespół zatrucia jadem kiełbasianym, który jest często śmiertelny, zwykle występuje z powodu infekcji rany lub zjedzenia niedogotowanego lub nieprawidłowo konserwowanego jedzenia. Toksyna paraliżuje mięśnie, blokując uwalnianie acetylocholiny, głównego neuroprzekaźnika między nerwem a mięśniem.

Od dawna wiemy, że mózg jest plastyczny, co oznacza, że ​​jego obwody i mikroskopijna anatomia są plastyczne. Zmieniają się one fizycznie w odpowiedzi na szereg zewnętrznych sygnałów wejściowych. Na przykład u skrzypków mapa mózgu poświęcona palcom, które mają ogromną aktywność, jest znacznie większa niż ten sam obszar mózgu obejmujący ruchliwość palców u osób nie grających na skrzypcach.
U osób, które utraciły wzrok i uczą się alfabetu Braille’a obszar korowy poświęcony „palcu czytającemu” znacznie rozszerza się w miejsce nieużywanej kory wzrokową.

Mapy mózgowe obszarów dłoni i twarzy leżą obok siebie w korze czuciowej. Po amputacjach dłoni, dotykowe dane wejściowe z twarzy rutynowo się rozszerzają i przenoszą na terytorium nowo pozbawione czuciowych danych wejściowych z ręki. Podobnie pacjenci z porażeniem twarzy spowodowanym porażeniem Bella lub udarem mają zwiększoną aktywność metaboliczną w okolicy dłoni – kory czuciowej. Zasada jest zbadana i mówi, ​​że ​​korowa reprezentacja jednej części ciała poszerza się w odpowiedzi na obrażenia dotykające innej części ciała.

Na podstawie tej wiedzy można oczekiwać, że mapy dłoni wzrosną po sparaliżowaniu twarzy pacjenta przez zastrzyki z botoksu. A jednak dzieje się dokładnie odwrotnie. Sugeruje to, że reorganizacja kory mózgowej w wyniku porażenia twarzy botoksem jest zasadniczo różna od obserwowanej po utracie czynnościowej po amputacjach, uszkodzeniu nerwu twarzowego lub udarze. Musimy to wyjaśnić w ramach ustalonej wiedzy, że podczas celowego naśladowania wyrazu twarzy sprzężenie zwrotne twarzy zmienia aktywność neuronalną w obwodach centralnych leżących u podstaw emocji [2].

 

Konsekwencje zastrzyków z botoksu

Obecne wyjaśnienie tej sprzecznej z intuicją obserwacji jest takie, że ograniczony paraliż wywołany przez botoks, pozbawia mózg czuciowych sygnałów zwykle generowanych przez ruch czoła i twarzy. Jeszcze bardziej nieoczekiwane jest to, że obie ręce cierpią na utratę aktywności kory mózgowej po stosunkowo niewielkiej utracie ruchów twarzy. Zmiany w mapowaniu mózgu są zależne od dawki: im więcej używasz, tym większy efekt. W początkowych badaniach nie badano, czy mapowanie korowe było ograniczone tylko do rąk, czy też dotyczyło to również innych części ciała. Późniejsze badania wykazały bardziej rozpowszechnione skutki i niezamierzone konsekwencje dla układu nerwowego. Jest pewne, że wszyscy, którzy wybiorą tę „kosmetyczną” procedurę, powinni się głęboko nad tym zastanowić.

 

Bibliografia
[1] „Zmieniona aktywacja korowa z ręki po leczeniu toksyną botulinową”. Ann Clin Translational Neurol 2014, 1: 64-68 autorstwa Arko Ghosha i współpracowników była najwcześniejszym odniesieniem do tego zjawiska. Zobacz http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/acn3.21/pdf Późniejszą pracę Dr Ghosha i innych można znaleźć w Google Scholar lub PubMed.
[2] Weise, D., Weise, C., i Naumann, M. (2019). Centralne działanie neurotoksyny botulinowej – dowody z badań na ludziach. Toksyny , 11 (1), 21.